Pliki cookies na stronie. Aby zapewnic poprawne dzialanie strony na stronie wykorzystujemy pliki cookies. Wraz z wejsciem na strone, niektore pliki mogly juz zostac zapisane w folderze przegladarki.
Nie pokazuj wiecej tego powiadomienia.

poniedziałek 10 stycznia 2011

Wszyscy wiemy, że kosmos jest wielki, że są w nim miliony gwiazd i planet ale czy na pewno wiemy jak wielki jest kosmos?

ziemia i jej statelity


Wystrzelenie satelity nie jest już dla nas dużym problemem.

ziemia i jej sztuczne satelity

Statki kosmiczne orbitujące wokół ziemi są jedynym z największych osiągnięć technicznych ludzkości.

Zaczynamy marzyć o podróżach w daleki kosmos. Tylko czy na pewno zdajmy sobie sprawę z trudności jakie to nastręcza? Załóżmy teoretycznie, że ludzkość zbudowała pojazd poruszający się z prędkością światła. Co według obecnej wiedzy jest nie możliwe. Jak by wyglądała taka podróż? Ile by trwała? I co moglibyśmy zobaczyć?

Start !

sekunda swietlna

Po sekundzie takie moglibyśmy zobaczyć widok. Widać ziemię i orbitę księżyca.

godzina świetlna

W ciągu godziny bylibyśmy na krańcach naszego układu słonecznego a ziemia była by mały punkcikiem.

dzień świetlny

Po całym dniu podróży z prędkością światła wiedzielibyśmy cały układ słoneczny a słońce było by jedynie większym punktem. Ziemia już znikła by nam z oczu.

rok świetlny

W pierwszą rocznicę naszej podróży cały nasz układ słoneczny zlał by się w jeden punkt i już nie moglibyśmy odróżnić pojedyńczych planet. Rok spędzony w kosmosie a jeszcze nie zobaczyliśmy nic poza naszym układem.

70 lat świetlnych

Człowiek urodzony na pokładzie w momencie naszego startu byłby teraz staruszkiem. Po 70 latach podróży z prędkością światła nasz układ słoneczny byłby maleńką plamką na tle czarnego kosmosu.

100 tysięcy lat świetlnych

Po 100 000 lat podróży dopiero zobaczyli byśmy naszą galaktykę z całej okazałości. Ale ile może się wydarzyć przez te 100 tysięcy lat? Mogły by powstać nowe cywilizacje. Na pokładzie naszego statku ludzie pewnie już by nie pamiętali swoich przodków którzy wyruszyli w tą podróż a jeszcze nie dotarliśmy do sąsiedniej galaktyki.

milion lat świetlnych

Aby zobaczyć naszą galaktykę i jej sąsiednie potrzebowalibyśmy milion lat.

100 milonów lat świetlnych

A taki widok zobaczymy po 100 milionach lat podróży z prędkością światła.

Jak widać nawet po osiągnięciu (nie możliwej) prędkości światła nie będziemy mogli w ciągu jednego pokolenia zobaczyć nic poza naszą galaktykę. Tak więc jeśli nie odkryjemy innego sposobu podróżowania to nie mamy co marzyć o podróżach do sąsiednich galaktyk a tym bardziej dalej.

Na koniec chciałem jeszcze zaproponować obejrzenie filmu który pięknie obrazuje wszystkie te wielkości.

1 Komentarz do “Jacy jesteśmy mali we wszechświecie”

  1. TI:

    Oto ciekawy przykład skali w kosmosie http://www.youtube.com/watch?v=uyvRFNdSy-Q

Zostaw Komentarz

*